Komiška pogača
Osnovna razlika između komiške i viške pogače je u tome što se viška pogača ne pravi s pomadorama. Kako god, ovo težačko i sirotinjsko viško jelo nepravedno je zapostavljeno u hrvatskoj gastronomiji. Najvažnije je dobiti podatno, mekano i elastično tijesto, koje će se kad se pogača ispeče, topiti u ustima. Ako želite neku moderniju verziju ovog toplog predjela ili laganog objeda ili večere, možete umjesto slanih inćuna ili srdela dodati tunu iz konzerve. Ovo predivno, tradicionalno jelo napravila sam po receptu Ane Ugarković. Nadam se da ćete iskušati.
Sastojci:
Tijesto:
• 600 g muke (brašna)
• 1 ožica meda
• 2 ožičice sitne morske soli
• 1 ožičica suhog kvasca
• 2 ožice maslinovog ulja
• 400 ml vode na sobnoj temperaturi (oko 20°C)
Nadjev:
• 3 velika luka ili kapule
• 5-6 pica česna
• maslinovo ulje
• 1x 400 g konzerve pelata (ili 5 freških, oguljenih pomadora)
• 2 ožice listića svježeg timijana (majčine dušice)
• velika vezica petrusina, sitno nasjeckana
• sol i svježe mljeveni papar
• 6 očišćenih fileta slanih inćuna ili srdela, nasjeckane na male komadiće
Priprema:
Pomiješajte sve sastojke u velikoj posudi (od miksera ako imate samostojeći mikser – slika 1). Ako miješate mikserom (najbolje sa spiralnim metlicama), miješajte polagano oko 4 minute ili dok se brašno ne skupi u kuglu. Pustite da se tijesto opusti pet minuta i nastavite miksati sa malo većom brzinom još oko 2 minute ili dok se tijesto ne počne odvajati od posude tek se malo lijepi za dno. Ako je tijesto premekano i ljepljivo, dodajte još malo brašna, ožicu po ožicu. Ako je pretvrdo i suho, dodajte još malo vode.
Razdijelite tijesto na dva jednaka komada (možete na 4 ili više, ovisno koliku pogaču pravite), napravite kugle i premažite svaku maslinovim uljem. Stavite kugle u zasebne plastične saketiće (slika 2). Ostavite ih 15-tak minuta na sobnoj temperaturi, a zatim preko noći u hladnjak. Dio tijesta koji nećete upotrijebiti idući dan, možete odmah zamrznuti. Ako namjeravate peći pogaču isti dan, ostavite ih oko 1 sat na sobnoj temperaturi, izvadite iz saketića, premijesite ponovno u kugle, vratite u saketiće i stavite u hladnjak na 2 sata. Izvadite tijesto iz hladnjaka 2 sata prije nego što namjeravate peći pogaču. Ako ste tijesto pripremili dan prije, drugi dan, izvadite tijesto razdijeljeno na 2 komada, 3-4 sata prije nego namjeravate peći pogaču.
Napravite nadjev. Luk ogulite, prepolovite i narežite na tanke ploške. Pice česna također ogulite i tanko narežite. Nasjeckajte pelate (ili freške oguljene pomadore). Na zagrijanom maslinovom ulju, pirjajte luk na lagano dok sasvim ne omekša (slika 3). Dodajte česan i timijan, posolite i popaprite i pirjajte još nekoliko minuta. Dodajte pelate i nastavite pirjati oko 45 min do 1 sat, dok sva tekućina ne ispari. Nadjev mora biti relativno kompaktan. Dodajte nasjeckani petrusin i pustite da se ohladi (slika 4).
Najmanje 45 minuta prije nego što ćete peći pogaču zagrijte pećnicu na 250°C. Pobrašnjenim rukama razvucite lagano prvi komad tijesta po namašćenom plehu od špahera ili okrugom većem plehu, ako želite pogaču u okruglom obliku. Premažite nadjevom, rasporedite komadiće slanih inćuna po njemu (slika 5) i poklopite sve drugom polovicom tijesta. Rubove donjeg tijesta preklopite preko gornjeg, kojeg lagano premažite maslinovim uljem (slika 6). Pokrijte krpom i ostavite na toplom da se malo napuhne, oko 30 minuta.
Stavite u pećnicu i smanjite temperaturu na 210°C. Pecite u pećnici oko 30-40 min dok pogača ne dobije lijepu zlatnu boju (slika 7). Narežite na komade (slika 8) i servirajte mlaku ili na sobnoj temperaturi.
U slast!